Informace o fotbale   najdete také na

(30.01.2009)

IV.Období českolipské rivality, byl tu i Václav Ježek (1953 - 1958).

Období roků 1953 - 58 znamená pro obě českolipská mužstva etapu velké rivality při bojích v krajském přeboru, tím spíše, že se hrálo na jednom hřišti - u nádraží - a vždy za velkého zájmu diváků. Obě mužstva hrála už pod novými názvy a to Spartak (od 1. 2. 1953) a Lokomotiva Česká Lípa. V deseti českolipských derby vybojovaných v těchto letech šestkrát zvítězila Lokomotiva, dvakrát Spartak a dvě utkání skončila nerozhodně při poměru 20:11 pro Lokomotivu. Pětiletá rivalita skončila tříkolovým přeborem 1957/58, kdy se přecházelo opět na systém podzim - jaro a krajský přebor se stal kořistí Lokomotivy s 52 body a poměrem branek 84:33. V jarním kole 1958 zvítězila Lokomotiva ve všech mistrovských utkáních doma i na cizích hřištích a postoupila do divize. Spartak skončil na 11. místě a společně se Slavojem Turnov sestoupil do I. B třídy. Následující ročník 1958/59 byl úspěšný, vítězný Spartak získal 32 bodů při skóre 67:32. V této sezóně hrála Lokomotiva v těžké divizní skupině s pražskými celky a skončila na 5. místě. O dobré kopané na hřišti u nádraží svědčí též výkony dorostenců, kteří se poprvé dostali až do ligy. Dorostenecká Lokomotiva zde odehrála jen 18 utkání, z toho tři vítězná a čtyři nerozhodná, ale na utkání s Duklou a Dynamem Praha se dlouho vzpomínalo. Zde je třeba připomenout že zásluhu na vzestupu kopané v Lokomotivě měl její, dnes již zesnulý, trenér Václav Ježek.

Období rivality Spartaku a Lokomotivy zachycuje už konečný stav vývoje kopané v České Lípě, když roztříštěnost do drobných a malých kolektivů z let 1948 až 1952 (např. Sokol ČKD, pak Spartak 1948, S. SKEP 1948, S. Včela od 1949, Voj. SJ 1949, Sokol Dynamo od 1949, S. ČSSZ od 1951, Sokol ČSAD od 1951 a Sokol Sběrné suroviny od r. 1952), při naprostém nedostatku hřišť neprospívalo lepšímu vývoji kopané v našem městě. Proto došlo 9. listopadu 1955 ke sloučení všech českolipských jednot na dvě největší - Spartak a Lokomotivu, když původní návrh na jedinou - Slovan - neprošel! Na organické sjednocení českolipské tělovýchovné organizace se nedalo čekat dlouho. Vhodná doba dozrála, když se připravovalo nové územní uspořádání a bylo dokončeno začlenění do závodů. Rostla i potřeba nového sportoviště, přičemž akce "Z" ukazovala dobré předpoklady k dokončení výstavby. A kopaná, k níž vzhlíželi její přátelé s nadějí a perspektivou, dávala popud ke sloučení obou jednot, které měly velkou oporu v závodech a podnicích. Za podpory všech orgánů došlo k jednání v posledních měsících roku 1959 a konečně 20. ledna 1960 se konala výroční slučovací schůze, kde byl s paritním zastoupením bývalých jednot zvolen výbor sloučené tělovýchovné jednoty Spojené závody Česká Lípa. Fotbalisté jaro 1960 již hráli pod novým jménem, takže A mužstvo skončilo v divizi na 9. místě s 25 body a B mužstvo v I. A třídě severočeského kraje na 2. místě s 28 body.