Návštěvy stránek


Partneři LKFS

 

Město Česká Lípa je poskytovatelem finančního příspěvku na celoroční činnost.

Fotbalové informace

Výsledky a statistiky najdete na stránkách

Českolipský sportovní portál

Stálý nábor hráčů  do klubu                        (klikni na znak)

Kalendář
 

Partneři


(20.02.2009) - Historie

I.Začátky byly těžké.

V roce 1927 byl v České Lípě založen pod názvem ČsSK fotbalový klub, jehož historie a účinkování v období do roku 1945 není zachyceno. Ve známost vešlo přerušení činnosti v období druhé světové války, pozdější historii klubu v roce 1985 zpracoval profesor Jaroslav Panáček, z jehož materiálu ohlédnutí za sedmdesáti lety fotbalu v České Lípě čerpá.

ví­ce >>

(01.02.2009) - Historie

II.Prvních pět poválečných let (1945 - 1950).

Za necelý měsíc, už 19. srpna, sehráli českolipští fotbalisté první mistrovské utkání I. A třídy Pelikánovy severočeské fotbalové župy, kam byli zařazeni podle dřívější výkonnosti. A právem! Sehráli řadu pěkných vítězných utkání, ale horší to bylo u "zeleného stolu". Za uvolnění bývalých českolipských hráčů - teď ligových? - požadovaly kluby horentní sumy a neuznávaly právo návratu. Proto po skončení podzimního kola, když českolipští vybojovali 13 bodů při skóre 34:46 (5. místo), byla všechna utkání kontumována. Jaro přineslo sedm vítězství a jednu remízu, 15 bodů, ale i umístění na 13. místě před Slavojem Mladá Boleslav a tím i sestup! Tím horlivěji a s větší chutí se pustili do bojů v I. B třídě ročníku 1946/47. A výsledek? Dvacet vítězství, tři remízy a stejný počet porážek znamenal 43 bodů, skóre 159:53 a návrat do I. A třídy. V utkáních dalšího ročníku hráli naši fotbalisté důstojnou roli a po skončení se umístili na třetím místě a ze sehraných 24 utkání získali 32 bodů. Mezi tím bylo 31. 3. 1948 proklamováno slavnostním způsobem v Jiráskově divadle sloučení všech tělovýchovných jednot, sportovních a turistických spolků v jeden - Sokol. Sloučením sportů a tělovýchovy bylo nutno nově zorganizovat i fotbalové soutěže tak, aby lépe vyhovovaly změněným poměrům a proto byly vytvořeny nové soutěže - divize.

ví­ce >>

(31.01.2009) - Historie

III.Období hledání, ale i úspěchů (1951 - 1952).

Dobrá forma českolipského krajského přeborníka se ještě více zvýraznila v následujícím roce. Sokol Tatra sice skončil v krajském přeboru na pátém místě (z 10 účastníků) s 19 body a poměrem branek 60:41, ale mnohem důležitější byl nově organizovaný pohár ke stanovení celostátní soutěže v kopané. Naši se dostali do semifinále proti Preciose Jablonec, zápas tehdy v Jablonci sledovalo 7000 diváků, a přes nerozhodný výsledek 1:1 i po prodloužení jsme losem postoupili do finále pro kvalifikaci do ligy. Finále se hrálo 12. 8. 1951 v Liberci opět před 7000 diváky bez branek a los vyzněl pro Koloru. Zápas byl ale svazem anulován a nařízeno finále dvoukolové. Prvé utkání se hrálo před návštěvou 4000 diváků 25. 8. v České Lípě a skončilo 1:1, v Liberci bezbrankovou odvetu sledovalo zase 7000 diváků a rozhodující třetí zápas v Jablonci 3. září se před stejnou návštěvou vyzněl 2:0 pro Koloru. Tím si zajistila postup do kvalifikace. Připomeňme si hráče, kteří tato památná utkání sehráli. Byli to Légl, Vrba, Malý, Sigmund, Kočí, Mach, Musílek, Kimla, Plášil, Šimek, Šedivý, Čihák, Plesar, Ďulík, Jirků, Láska a Příhoda.

ví­ce >>

(30.01.2009) - Historie

IV.Období českolipské rivality, byl tu i Václav Ježek (1953 - 1958).

Období roků 1953 - 58 znamená pro obě českolipská mužstva etapu velké rivality při bojích v krajském přeboru, tím spíše, že se hrálo na jednom hřišti - u nádraží - a vždy za velkého zájmu diváků. Obě mužstva hrála už pod novými názvy a to Spartak (od 1. 2. 1953) a Lokomotiva Česká Lípa. V deseti českolipských derby vybojovaných v těchto letech šestkrát zvítězila Lokomotiva, dvakrát Spartak a dvě utkání skončila nerozhodně při poměru 20:11 pro Lokomotivu. Pětiletá rivalita skončila tříkolovým přeborem 1957/58, kdy se přecházelo opět na systém podzim - jaro a krajský přebor se stal kořistí Lokomotivy s 52 body a poměrem branek 84:33. V jarním kole 1958 zvítězila Lokomotiva ve všech mistrovských utkáních doma i na cizích hřištích a postoupila do divize. Spartak skončil na 11. místě a společně se Slavojem Turnov sestoupil do I. B třídy. Následující ročník 1958/59 byl úspěšný, vítězný Spartak získal 32 bodů při skóre 67:32. V této sezóně hrála Lokomotiva v těžké divizní skupině s pražskými celky a skončila na 5. místě. O dobré kopané na hřišti u nádraží svědčí též výkony dorostenců, kteří se poprvé dostali až do ligy. Dorostenecká Lokomotiva zde odehrála jen 18 utkání, z toho tři vítězná a čtyři nerozhodná, ale na utkání s Duklou a Dynamem Praha se dlouho vzpomínalo. Zde je třeba připomenout že zásluhu na vzestupu kopané v Lokomotivě měl její, dnes již zesnulý, trenér Václav Ježek.

ví­ce >>

(29.01.2009) - Historie

V.Máme nový stadion a stáváme se Spozou (1959 - 1961).

V období připravovaného sloučení, na podzim 1959 došlo na ploše stadionu u Ploučnice ke dvěma historickým utkáním na něž nelze zapomenout. Nejprve 16. srpna 1959 sehrál Spartak historické první utkání na ploše stadionu se Slovanem Hrádek n. N. s výsledkem 5:1 (mistrovské utkání I.A třídy) a 29. října 1959 vystoupila poprvé a naposled Lokomotiva Česká Lípa na stadionu v utkání s reprezentanty ČSR, kteří hráli v sestavě: Stacho - Tichý, Popluhár, Novák - Pluskal, Masopust - Pavlovič, Moravčík, Molnár, Kačáni, Dolínský, střídali Schroif, Šafránek, Kvašňák. Trenérem byl Rudolf Vytlačil. Domácí Lokomotiva měla mužstvo: Kočí - Bašta (Dvořák), Mach, Langhans, Srbek (Doubrava), Nagy, Nenáhlo, Votava, Nýdrle, Krejčík, Suchan. Před návštěvou 6000 diváků zvítězili reprezentanti 7:1 čtyřmi brankami Moravčíka, dvěma Pluskala a jednou Pavloviče. Za posílenou Lokomotivu zaznamenal čestný úspěch Votava z pokutového kopu. A pak už zahájili českolipští fotbalisté novou etapu na dostavovaném stadionu pod jménem Spojené závody Česká Lípa, přičemž tento název nesla jednota i fotbal až do roku 1976.

ví­ce >>

(28.01.2009) - Historie

VI.Lokomotiva ze Spozy vystoupila (1962 - 1970).

Sluší se připomenout, že 28. prosince 1962 se osamostatnila TJ Lokomotiva a na ustavující schůzi toho dne založila první dva oddíly - kopané a ledního hokeje. V sestavách SZ nedošlo k velkým změnám, neboť Lokomotiva počítala s náborem mladých fotbalistů, kterým by dala příležitost na hřišti u nádraží, kam směřovala svoji činnost. Za výkonnostní kopanou celku SZ chodilo na stadión, který doznával stálá zlepšení zejména před připravovanou okresní spartakiádou, mnoho diváků. První tým v ročníku 1964/65 severočeského přeboru podával dobré výkony, zejména utkání s Chomutovem, Ústím, Louny, Libercem a Litvínovem byla hojně navštěvovaná. Po skončení soutěže došlo k další reorganizaci a českolipská Spoza se opět dostala do divize, kde hrála společně s pražskými celky. Nástup byl impozantní, výhra v Hrdlovce 3:2, doma s Litvínovem 1:0, vítězství i v Chomutově 2:1, doma se Spartakem Ústí 1:0. Mužstvo se překonávalo a obsadilo v konečném účtování 8. místo s 26 body. O to se zasloužili Légl, Turza, Pilař, Vavera, Svoboda, Stejskal, Hocke, Vecko, Stiblík, Bolcek, Nagy, Slavík a další. Ale pak přišel ročník 1966/67, který znamenal sestup, když Česká Lípa skončila s 12 body až čtrnáctá, poslední.

ví­ce >>

 starší články